Adres
ul. Ojców Oblatów 1, 54-239 Wrocław
Księgarnia
Pn-Pt: 13:00 - 18.00
Nd: 9:30 - 13:00
Na początku maja miałam okazję już po raz kolejny uczestniczyć w rekolekcjach zorganizowanych dla wspólnoty Lew Judy w Porszewicach, gdzie głównymi mówcami byli ks. dr Piotr Rozpędowski – diecezjalny duszpasterz młodzieży, Jean Barbara – prezydent sieci wspólnot Miecz Ducha oraz diakon Piotr Sztuba – lider pomocniczy wspólnoty.
Był to dla mnie szczególny czas, podczas którego to otrzymałam cenne rady i wskazówki, jak zadbać o osobistą relację z Jezusem, z drugim człowiekiem i z samą sobą.
Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę była zachęta ks. Piotra, aby codziennie znaleźć czas na piętnastominutową adorację. W dzisiejszym świecie często żyjemy bowiem w biegu, od zadania do zadania, w hałasie, pośpiechu, co powoduje, że z reguły brakuje nam czasu na to, by usiąść w ciszy, posłuchać własnych myśli i by stworzyć taką przestrzeń, w której Pan Bóg mógłby do nas mówić.
Dlatego też warto zadbać o takie spotkanie z Jezusem, jeden na jeden, by usłyszeć Jego cichy i subtelny głos. Budowanie relacji z Nim sprawia, że możemy uczyć się od najlepszego Mistrza: jak się modlić, jak służyć innym; dostrzec Jego obecność oraz towarzyszenie nam w trudnych sytuacjach życiowych. Pięknie określił to diakon Piotr w jednej z konferencji, mówiąc, że życie wieczne zaczyna się tu i teraz, już na ziemi, w momencie, gdy zaczynamy chodzić z Jezusem.
Podczas rekolekcji bardzo poruszyły mnie też słowa Jeana, który podkreślał znaczenie wspólnot w Kościele, który mówił o tym, że jesteśmy uczniami z misją, powołani do tego, by służyć innym. Szczególnie zapadły mi w pamięć jego rady odnośnie tego, jak wychowywać dzieci i młodzież w duchu chrześcijańskim.
Mówił on bowiem o tym, że rodzice mają największy wpływ na swoje pociechy i że warto zadbać w rodzinie o takie rzeczy jak: wspólne posiłki, podczas których można porozmawiać o codziennych sprawach, bez zaglądania w telefon komórkowy, wspólne modlitwy oraz wspólne uczestnictwo we Mszy Świętej. Zachęcał też do tego, by szczególnie we wspólnocie angażować młodych w różne zadania i powierzać im odpowiedzialność za nie. Zwracał on więc uwagę na budowanie relacji, które odgrywają istotną rolę w życiu Kościoła.
Podczas głoszonych w czasie rekolekcji kazań ks. Piotr zwrócił również uwagę na to, by przyjrzeć się samemu sobie. Zachęcił nas, by odpowiedzieć sobie na następujące pytania: w jaki sposób o sobie myślę, czy potrafię być dla siebie przyjacielem, czy wierzę w moc Słowa Bożego, które mówi o tym, że Bóg nas kocha? Czy może bardziej żyję negatywnym słowem, usłyszanym na swój temat od drugiego człowieka? Czy rozumiem swoje emocje, czy potrafię zaopiekować się sobą, czy w momencie, gdy ktoś mnie atakuje, np. ze względu na moją wiarę, mam świadomość tego, że jakaś jego ludzka potrzeba nie została zaspokojona, czy proszę Jezusa, by nauczył mnie patrzeć na siebie, tak jak On mnie widzi?
Na koniec chciałabym się jeszcze podzielić słowami modlitwy, które mnie mocno dotknęły, a które mogą być pomocne w życiu codziennym, gdy zmagamy się z rożnymi trudnościami:
„Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.”