Adres
ul. Ojców Oblatów 1, 54-239 Wrocław

Księgarnia
Pn-Pt: 13:00 - 18.00
Nd: 9:30 - 13:00

ENC 2023

W dniach 23-26 listopada jak co roku przedstawiciele wspólnot Europejskiej sieci wspólnot ENC zebrali się na zgromadzenie (zwane też konferencją) by słuchać nauczań, wspólnie się modlić, dokształcać na warsztatach, a także – lub może przede wszystkim – spędzić razem czas na rozmowach i piciu kawy.

W tym roku spotkanie odbyło się w M Arena, czyli sali spotkań wybudowanej przez wspólnotę MaranaTha w słowackim Prešovie. Nasi gospodarze przyjęli nas w pięknym miejscu przeznaczonym specjalnie do modlitwy uwielbienia (lider wspólnoty, Peter, podzielił się informacją, że poświęcili szczególnie dużo uwagi prawidłowej akustyce areny). W przylegającym pomieszczeniu mają tam M Caffee, które oprócz doskonałej kawy i herbaty podaje jedne z najsmaczniejszych serników.

zdj. Jo Hoffman

Zgromadzenie jak zawsze było rozmodlone – w mszach przewodniczyli nam bp Andrzej Siemieniewski i bp Maciej Małyga oraz wierny ksiądz z Ukrainy, który co roku przyjeżdża ze swoją wspólnotą. Natomiast Słowacy prowadzili nas w śpiewie, a ksiądz grający na afrykańskim bębnie to niepowtarzalny widok. Dodatkowo nasz Kłopot też został zaproszony do grania wraz ze swym dudukiem i harmonijkami.

zdj. Jo Hoffman

Konferencje głoszone przez Boba, Toda i Dana były bardzo poruszające, bowiem liderzy amerykańskiej wspólnoty Alleluia dzielili się nie tylko wiedzą i przemyśleniami, ale przede wszystkim własnym szczerym doświadczeniem.

zdj. Jo Hoffman

 

Ten rok był też niezwykle wyjątkowy, ze względu na obchody 25 rocznicy zawiązania sieci – nasz własny lider Piotr Rotte opowiadał o swoich wspomnieniach z pierwszych konferencji i planów, co do struktur i organizacji.

Natomiast szczególnie wzruszającym momentem była chwila przekazania prezydentury Olkowi Myśkow – myślę, że wszyscy byli poruszeni i rozemocjonowani kiedy Olek nazwał swojego poprzednika nauczycielem, wzorem i autorytetem – wujkiem Johannesem.

Słowem: było wspaniale.

MM