Czym jest sieć ENC?

Europejska Sieć Wspólnot jest dobrowolnym stowarzyszeniem suwerennych wspólnot katolickich i ekumenicznych z całej Europy, które łączą wspólne wartości oraz zobowiązanie do aktywnego wspierania siebie nawzajem we wszelkich sytuacjach, aby wypełnić dany im nakaz Boży.

Wspólnoty należące do ENC:

  • są nowym typem wspólnoty (niektórzy nazywają je "wspólnotami trzeciej drogi")
  • pochodzą z całej Europy - wschodniej, centralnej i zachodniej
  • mają za sobą różną historię i różnorodny charakter
  • mają swe korzenie w Odnowie w Duchu Świętym
  • są (obecnie) przede wszystkim katolickie. Pragniemy jednak, by coraz większa ilość protestantów, prawosławnych i "wolnych" chrześcijan dołączyło do naszych szeregów. Mamy na myśli zarówno poszczególnych członków, jak i całe wspólnoty.

ENC jest otwarta na przyjmowanie nowych członków i wspólnot.

Wspólnoty należące do sieci ENC przyjmują 7 zasad - wartości.

W języku angielskim wszystkie zaczynają się na "c", stąd określenie "7 C":

Chrystocentryzm - Christ-centered. Wyznajemy, że Jezus - Głowa Kościoła - jest również Fundamentem i Kamieniem Węgielnym naszych wspólnot. Poddanie Mu się całym sercem stanowi podstawę naszego wspólnego życia.


Powołanie - Called. Wierzymy, że sam Bóg nakazał nam utworzenie naszych wspólnot oraz, że ma On szczególne i innowacyjne plany dla każdej z naszych grup.


Przymierze - Committed. Poddajemy się powołaniu Bożemu i obiecujemy podtrzymywać nasze wspólne wartości oraz wizję dla naszych grup. Chcemy starać się o dobro i duchowy wzrost naszych wspólnot oraz budować zdrowe, długotrwałe relacje między członkami naszych grup.


Charyzmaty - Charismatic. Poddajemy się prowadzeniu Ducha Świętego i zachęcamy wszystich członków naszych wspólnot do odkrywania i wykorzystywania wszystkich danych im przez Boga "darów". Obejmują one zarówno naturalne zdolności, jak i twz. "dary łaski" (charyzmaty).


Troska - Caring. Jako wspólnoty pragniemy w naszym życiu i posłudze odzwierciedlać Boże serce pełne współczucia dla całej ludzkości. W związku z tym jesteśmy oddani temu, aby odpowiadać na duchowe i fizyczne potrzeby członków naszych wspólnot oraz osób spoza naszych grup. Uznajemy ważność istnienia w naszych wspólnotach struktur (dusz)pasterskich, które umożliwiają nam lepiej opiekować się sobą nawzajem.

Relacje - Connected. Uważamy, że nasze wspólnoty stanowią część większej "rodziny" chrześcijan. Zachęcamy członków naszych wspólnot do tego, aby podtrzymywali zdrowe relacje i żywe więzi ze swoimi rodzinami, znajomymi, społecznościami, kościołami oraz - w sensie ekumenicznym - całym Ciałem Chrystusa.


Posłanie - Commissioned. Staramy się być otwarci przez przyjmowanie do naszych szeregów chrześcijan niezależnie od płci, wieku, stanu cywilnego, czy Kościoła, z którego się wywodzą. Wierzymy, że Ewangelia nakazuje nam otwierać się w naszej posłudze na świat przez gotowość bycia "solą i światłem" we wszystkich dziedzinach życia naszego społeczeństwa.

 

Więcej o ENC na stronie http://e-n-c.org/.

MSZA

WSPÓLNOTOWA

SPOTKANIE

MODLITEWNE

ADORACJA

NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU